Je Bitcoin investiční bublina nebo něco víc?

Pokud bychom se na to podívali z pohledu akciového trhu, nebylo by v podstatě pochyb.

Stačí se podívat na tenhle obrázek:

Tohle je graf jedné z největších bublin, která vznikla na přelomu století na trhu akcií technologických firem Nasdaq.

Co je bublina?

Prostě když ceny akcií rostou bez toho, že by byl jejich růst podložen reálnými obchodními výsledky.

Vše je tedy založeno na přehnaných očekáváních a vidině rychlého zisku, o který nechce nikdo přijít.

Na počátku bubliny se o takové akcie nikdo nezajímá.

Je to nové, neznámé, všem to připadá jako nesmysl a velké riziko.

Ale jak začnou jejich ceny růst, zpráva o tom se šíří a do tohodle vlaku začnou naskakovat další a další lidi. Ti začnou mít první ziskové akcie, jejichž cena roste o desítky, někdy i stovky procent a zprávu o tom si samozřejmě nenechají pro sebe.

Ostatní to vidí a začnou do toho vlaku naskakovat taky.

Ceny rostou. Všichni bohatnou.

Sice pouze na papíře, protože tyhle akcie zatím nikdo neprodává, ale to je jedno. Hlavně že to roste.

Do hry vstupují média. Každý den se hlásí nové a nové rekordy, takže i ti největší skeptici rezignují a nějakou tu akcii si koupí.

Kdo tyhle akcie nemá, je za vola. Nechápe. Je mimo, všichni se mu smějou, považují ho za dinosaura, protože v technologiích je přeci budoucnost.

Ostatní pak chtějí ještě víc.

Vezmou si úvěr a všechno co mají pošlou do akcií. Fáze chamtivosti. Tady už nejde o to koupit akcii firmy, kterou znám, mám ji rád, využívám jejich služeb a chci ji přenechat v portfoliu svým dětem, ale pouze o to vydělat co nejvíc.

Za každou cenu, bez ohledu na riziko, bez ohledu na zdravý rozum.

Pokud by tedy byl Bitcoin akcie, o tom zda se jedná o bublinu nebo ne, by asi nebylo pochyb.

Stačí se podívat na tenhle obrázek.

Autor prvního obrázku tvrdí, že jsme teď u Bitcoinu ve fázi Thrill (vzrušení) a konečnou cenu téhle jízdy tak odhaduje na 3000 USD.

Můžeme být také teprve ve fázi Optimism s podtitulkem This rally is real, protože většina veřejnosti stále ještě Bitcoin nevlastní a teprve překonání ceny zlata a teď zrovna ceny 2000 USD za Bitcoin pomalu získává její pozornost.

Jenže. Bitcoin není akcie.

Není tady tedy žádná fundamentální metrika, nějaké jasné číslo, nějaký jasný údaj, který by jasně řekl, zda je cena Bitcoinu v této fázi nějak opodstatněná nebo ne.

Tahle „firma“ nevydělává a kde není zisk, tam není od čeho se odrazit.

Můžeme se jen a pouze dohadovat, jak veliký trh nového alternativního měnového systému může být a jaká pak tomuhle odhadu odpovídá cena za Bitcoin.

Střízlivé odhady říkají, že kdyby se 0,1 procenta všech světových peněz přelilo do Bitcoinu, jeho cena by byla 17 000 USD.

Ale je to vůbec možné?

Má Bitcoin takovou sílu? A požadovanou stabilitu? Důvěryhodnost? A co na to vlády se svými regulačními mechanismy?

Odpovědi na tyhle otázky jsou a budou vždycky jenon na vás, protože nikdo nemá křišťálovou kouli a nikdo v této chvíli není schopen odhadnout všechny faktory, které mohou další vývoj Bitcoinu a dalších kryptoměn ovlivnit.

Rizika jsou zde stejně veliká, jako případný potenciál, při ceně za Bitcoin v řádech tisíců se zde pak zvyšuje i riziko výkyvů cen, což nemusí většina investorů ustát.

Každopádně protože mě samotného tohle téma zajímá, zajel jsem s kamerou za TOP profíkem na Bitcoin u nás a natočil jsem s ním víc než 4 hodinový rozhovor na téma jak Bitcoinu, tak alternativních kryptoměn.

Pro obsah rozhovoru a informace jak ho získat pokračujte tlačítkem Chci vědět víc.

Disclaimer: Žádnou z informací na těchto stránkách ani v následném dokumentu nelze považovat za investiční doporučení. Jedná se jen a pouze o vyjádření osobních názorů, závěry z poskytnutých informací jsou pak na osobní zodpovědnosti každého jedince.

Souhlasím a chci vědět víc!

Martin Kalina
Internetový marketér, specialista na PPC reklamu. TOP Affiliate partner. Jeho kampaněmi prošlo přes 10 miliónů lidí. Autor názvu řady cukrovinek Modré z nebe, spoluautor programu Z NULY NA STO, případové studie webu, vytvořeného za 24 hodin, s výnosem přes 100 000 Kč.