Nabídnul jsem Googlu 10 000 Kč za klik a stejně to nepomohlo.

V PPC reklamě na Google a Seznamu si fakt věřím.

Byl jsem jeden z prvních inzerentů u nás, prodával jsem přes to několik let za affiliate provizi produkty z celého světa, vedl PPC oddělení nejlepší konzultační firmy u nás.

Kampaní, které jsem spustil byly tisíce.

Ale PPC systémy vás vždycky dokážou něčím překvapit. Buď uděláte chybu vy nebo systém, někdy jste v tom společně.

Poslední dny jsem vedl affiliate bitvu o inzerci na jedno slovo na Google. Získával jsem naprostou většinu zobrazení, generovalo to zajímavý profit.

Najednou jako když utne, moje kampaň se přestala zobrazovat.

Došlo na nejhorší, musel jsem začít zvyšovat cenu. Zajímalo mě, kdy se můj inzerát zobrazí, kde je cenová hranice, za kterou můj konkurent nepůjde a mě se to ještě vyplatí.

Nejdřív jsem to začal zvyšovat po desetikorunách. Pak po stovkách. Pak jsem nabídnul tisícovku.

Nakonec jsem nabídnul rovných 10 000 korun za jediný klik.

Nestalo se nic.

Čím to bylo?

Z nějakého důvodu byly nastaveny ceny za klik přímo u klíčováho slova a ty mají prioritu před cenou na úrovni reklamních sestav.

Nemám tušení, jak se tam tohle nastavení dostalo, protože na všech konzultacích před tímhle varuju a doporučuju cenu za klik pro maximální přehlednost nastavovat vždy jen a pouze na úrovni reklamních sestav.

Trochu podezřívám novou beta verzi rozhraní Google Adwords, protože už mi pár podobných nesmyslů udělala, ale samozřejmě jsem se mohl ukliknout i já sám.

Každopádně pokud vám kampaně běžely a najednou přestaly, většinou je to tím, že jste udělali nějakou úpravu kampaně a ty PPC systému úplně nesedly.

Standartní doporučení zní podívat do historie úprav a najít chybu, ale to zabere hrozně času a ne vždycky se to povede.

Já doporučuju udělat postupně tyhle 3 kroky:

  1. Projděte pečlivě krok za krokem všechna nastavení a to na všech úrovních kampaně.
  2. Pokud nic nenajdete, nahrajte kampaně znovu ze zálohy, kterou jste udělali v době, kdy kampaň ještě běžela bez problémů. Pokud pravidelné zálohy neděláte, dělejte je do budoucna aspoň před tím, než uděláte v kampaních nějaké větší změny.
  3. Pokud tedy zálohu nemáte, udělejte problémovou kampaň, krok za krokem, celou znovu.

Ale pozor.

Žádný Google Editor, žádné kopírování čehokoli předchozích kampaní. Tím si akorát chybu překopírujete z původní kampaně a jste tam, kde jste byli.

Ideální je tedy vytvořit celou kampaň znovu a to přímo přes webové rozhraní Google, které vás nastavením provede krok za krokem a při nastavení nesmyslu vás na to upozorní.

Martin Kalina
Internetový marketér, specialista na PPC reklamu. TOP Affiliate partner. Jeho kampaněmi prošlo přes 10 miliónů lidí. Autor názvu řady cukrovinek Modré z nebe, spoluautor programu Z NULY NA STO, případové studie webu, vytvořeného za 24 hodin, s výnosem přes 100 000 Kč.